Česky     English
Muzeum Tesla NOVINKY KONTAKTY MÉDIA NAŠI MECENÁŠI
           

Výstavy

 

Interaktivní výstava funkčních televizorů značky Tesla

V červenci 2013 byla otevřena u příležitosti 60ti let od zahájení pravidelného TV vysílání výstava několika funkčních televizorů, které představují zajímavé mezníky v historii výroby této spotřební elektroniky. Televizory byly zapůjčeny ze soukromé sbírky a pro účely výstavy restaurovány a oživeny v dílnách Martina Hájka (www.oldradio.cz) a Historického radioklubu československého (www.hrcs.cz). Výstava bude trvat do odvolání.

Televizor Tesla 4001A   Tesla Lotos   Tesla Color
         
Televizor Tesla 4001A je prvním z řady televizních přijímačů který byl sériově vyráběn v Tesle Strašnice a byl na trh uveden v roce 1953. Jedná se o přímozesilující televizní přijímač pro 1. kanál čs. tv. normy s mezinosným zpracováním zvukového doprovodu s napájením ze střídavé sítě 120-220V/50Hz.   Televizor Tesla 4211U „Lotos“ je prvním čs. televizorem s plošnými spoji a obrazovkou s vychylovacím úhlem 110°. Přístroj má na zadní stěně přípojku pro kabelové dálkové ovládání, prostřednictvím kterého bylo možné regulovat hlasitost zvuku, jas a kontrast obrazu, a také jím bylo možné televizor vypnout. Na trh byl uveden v roce 1961.   Tesla C446 „Color“ je jedním z posledních výrobků této řady přijímačů. Přístroj je určený pro příjem barevného TV vysílaní v normách SECAM IIIb a PAL se zvukovým doprovodem v normách CCIRT i OIRT. Je také osazený zásuvkou EURO AV (scart) pro připojení audiovizuálních zařízení. Samozřejmostí je také dálkové ovládání. Na trh byl uveden v roce 1991.


V květnu 2015 se nám podařilo rozšířit výstavu o dva přenosné televizory představující ukázku možnosti příjmu TV signálu i na chatách, chalupách či kempech bez pevně namontované přijímací antény. Dalším přírůstkem je také videomagnetofon, který zahájil velmi dlouhou a oblíbenou éru záznamu obrazu a zvuku na magnetické kazety formátu VHS.
1
  2   3
         
Černobílý přenosný televizor Tesla 4156AB (Minitesla)

Pětipásmový přenosný televizní přijímač s úhlopříčkou obrazovky 31 cm. 4 předvolby, napájení ze střídavé sítě 220V nebo z autobaterie 12V. Přijímač má výrazný design, který si ale ve své době nezískal mnoho příznivců. Na trh přišel v roce 1975.
  Barevný přenosný přijímač Tesla 4333A (Oravan Color)

Barevný TV přijímač s automatickým přepínáním norem PAL/SECAM IIIb a zvukovou normou OIRT i CCIR. Obrazovka o úhlopříčce 42cm, 8 mechanických předvoleb. Napájení ze sítě 220V. Na trh uvedený v roce 1989.
  Videomagnetofon Tesla - Avex VM 6570 HQ

Videomagnetofon systému VHS vyráběný v licenci firmy Philips má 4 motory, přední vkládání kazety, dálkové ovládání. Součástí je anténní analogový tuner, anténní vstup a výstup, přípojka EURO AV (scart) a UHF modulátor. Na trh uvedený v roce 1987 a jeho cena byla 15 810,- Kčs.Výstava vývoje a designu radiopřijímačů

Dne 26. 7. 2015 byla otevřena výstava vývoje radiopřijímačů od jejich počátků ve 20-tých letech minulého století až po přístroje které jsme používali ve svých domácnostech v 80 a 90-tý letech minulého století a které i díky své kvalitě přetrvaly do současnosti. Tato výstava přibližuje současně i vývoj designu skříněk rozhlasových přijímačů a využití různých druhů materiálů od dřeva, přes bakelit a další plasty až po papír, kov a kožené prvky skříněk a obalů přijímačů. Výstava bude trvat do odvolání.

1   2   3
(C) 2017-2021, Historický radioklub československý, webdesign by Jan Koumar, www.koumar.eu