Česky     English
Muzeum Tesla NOVINKY KONTAKTY MÉDIA NAŠI MECENÁŠI
           

O muzeu

Muzeum Tesla je nestátní nezisková expozice zřízená Historickým radioklubem československým se sídlem v Třešti. Muzeum Tesla vzniká postupně již od roku 1995 a v současné době je podle našich zdrojů největší sbírkou exponátů s podobným zaměřením v Evropě.

Budova muzea od kolejiště Budova muzea Budova muzea Budova muzea Budova muzea od kolejiště


Zajímavé milníky naší historie

Radioklub v roce 1995 vyhlásil akci s pracovním názvem „Nadace Tesla Československo“, v níž si kladl za úkol budování muzea československého radioprůmyslu v rámci záchrany existenčně ohrožených technických památek. Sbírkové předměty byly shromažďovány a skladovány v různých částech republiky. Největší část byla umístěna v historické budově vysílacího střediska v Poděbradech, kde měla vzniknout i veřejně přístupná expozice. V roce 2002 byl ale radioklub nucen prostory opustit a vyhledat ve velice krátké době nové vhodné prostory pro uskladnění celé sbírky pod jednou střechou.
Budova v Poděbradech Původní stav budovy muzea Původní stav - pohled od kolejiště Stěhování Oprava fasády
 
V květnu 2003 se podařilo do vlastnictví radioklubu zakoupit budovu bývalé sýpky v Třešti nedaleko Jihlavy. Ta se později stala i hlavním a oficiálním sídlem radioklubu. Po necelých 10 letech rekonstrukcí a úprav budovy, které ale ani dnes ještě zdaleka nejsou u konce, se podařilo v srpnu 2012 slavnostně otevřít první veřejně přístupnou expozici s názvem Tesla, dědictví Č.S. elektroprůmyslu s jejíž realizací nám významně pomohla MAS Třešťsko a také získaná dotace z fondů EU. V roce 2013 stále pokračují rekonstrukce a úpravy budovy a vznikají další dvě stálé expozice: Těžká radiotechnika v přízemí budovy a expozice Radioamatéři a domácí kutilové v nejvyšším patře. Obě tyto expozice se, doufejme, dočkají slavnostního otevření v roce 2015.

Nová fasáda Nová fasáda od kolejiště Budování expozice Budování expozice Budování expozice
         
Budování expozice Budování expozice Radioamatéři Radioamatéři Těžká radiotechnika

V roce 2014 se radioklub s ohledem na stále se rozrůstající sbírky a kritický nedostatek skladovacích prostor rozhodl zakoupit z vlastních prostředků další budovu opět bývalé sýpky, která se nachází nedaleko výstavních prostor. Budova je v podobném stavu ve kterém byly při zakoupení stávající výstavní prostory. Bude třeba opět značná rekonstrukce a mnoho úprav, aby budova mohla začít sloužit jako depozitář pro sbírkové předměty. Tato budova nebude veřejně přístupná, pouze při zvláštních příležitostech budou moci návštěvníci nahlédnout i za zavřené dveře správců sekcí a shlédnout poklady, které jinak vystavovány nejsou.(C) 2017-2021, Historický radioklub československý, webdesign by Jan Koumar, www.koumar.eu