Česky     English
Muzeum Tesla NOVINKY KONTAKTY MÉDIA NAŠI MECENÁŠI
           

Expozice

 

Expozice Tesla dědictví č. s. elektroprůmyslu
Expozice těžké radiotechniky
Nepravidelná prohlídková trasa objektu krytu S-7 v Třešti

 

3D prohlídka expozicí  3D prohlídka

 

Expozice Tesla dědictví č. s. elektroprůmyslu

11. srpna 2012 byla slavnostně otevřena veřejně přístupná expozice historické radiotechniky, zaměřená na československou značku Tesla. Po několika letech, kdy se v klubovní budově provozovaly Dny otevřených dveří s ukázkami expozice vysílací techniky v přízemí budovy, se radioklub dočkal stálé výstavy historických přístrojů. Expozice byla vybudována v rámci projektu na zřízení venkovských muzeí s názvem "Regionem Renesance nejen po stopách historie", financovaného z dotace Státního zemědělského intervenčního fondu, zprostředkovaného Místní akční skupinou (MAS) Třešťsko, o.p.s. Expozice je trvale veřejně přístupná, nemá však stálou otevírací dobu, na shlédnutí je třeba se předem objednat u místního průvodce Jiřího Šťastného. Po dobu předem avizovaných klubovních akcí je expozice otevřená trvale.


Vstup do expozice LE57 Přenosné přijímače SL12 40. léta
         
Jubilant 50. léta Viola 60. léta Semiramis
         
Kazeťáky Celkový pohled Ametyst Sektor Telefony 70. léta
         
80. léta Počítače Celkový pohled II. Celkový pohled III. Celkový pohled IV.


 

Expozice těžké radiotechniky


Dne 26. 7. 2015 byla otevřena další veřejně přístupná expozice v budově muzea Tesla. Expozice těžké radiotechniky zahrnuje techniku, kterou lidé většinou příliš neznají a ani neměli možnost si jí běžně v provozu prohlédnout. Máme zde především vysílací techniku, tedy vysílače a to nejenom rozhlasové ale i speciální, které vysílaly časové značky, telegramy či telegrafy a depeše určené pro ambasády v zahraničí. Vysílače máme velké stacionární od výkonu desítek kilowat, ale i malé „mobilní“ stroje s výkonem desítek či stovek watů určené pro provoz v radiovozech ale i na lodích a parnících československé lodní flotily. Protože rozhlasové či televizní vysílání musí také někde vznikat, máme zde pro návštěvníky připraveny i ukázky režijních pracovišť Československého rozhlasu a v neposlední řadě také kontrolní a odbavovací pracoviště televizního vysílání Československé televize, které můžeme předvést i v provozu. Součástí expozice je také ústředna pro místní rozhlas se zesilovací stanicí, která zastupuje další druh vyslání, a to vysílání prostřednictvím kabelů. Expozici pak doplňují měřicí přístroje a přípravky potřebné pro nastavování a údržbu vysílačů, napájecí transformátory a ukázky dalších VF zařízení.


3 2 1 4 5
         
6 7 8 9 10
         
11 12 13 14 15

 

Nepravidelná prohlídková trasa objektu krytu S-7 v Třešti


Ve spolupráci se Zařízením služeb pro Ministerstvo vnitra se podařilo našemu muzeu otevřít prohlídkovou trasu ve vysoce utajovaném objektu S-7 v Třešti. Objekt byl vystavěn pro účely ukrytí krizového velitelství Štábu civilní obrany Brno v případě válečného konfliktu. Je navržen a postaven tak, aby odolal nejenom nesčetnému množství bojových látek a plynů, ale i radiaci z atomového výbuchu. Podzemní část se skládá ze dvou pater, kde spodní patro je tvořeno nezbytným technologickým vybavením pro udržení života v objektu: filtrace, ventilace, kotelna, chlazení, vlastní vodárna a dále pak také diesel generátory pro výrobu vlastní elektřiny a v neposlední řadě i telefonní ústřednou pro zabezpečení spojení mezi pracovišti v bunkru i venkovním světem. Horní podzemní patro ukrývá nejdůležitější místnost celého objektu, tzv. Sál bojového velení, kde by byli v případě konfliktu soustředěni všichni nejdůležitější velitelé a pracovníci štábu. K dispozici zde měli, mimo dalších místností pro obsluhu radiostanic, příjemce dálnopisů a šifranty, také kuchyňku s jídelnou, ložnice pro odpočinek a komfortní sociální zařízení se sprchami a toaletami. Většina technologií v objektu umístěných je do dnešního dne udržována ve funkčním stavu. Celý objekt by v případě potřeby byl schopný pojmout cca. 250 osob. Objekt byl dokončený po cca. 3 letech výstavby v roce 1974, kdy byl z důvodů vysokého utajení označen za sklad ovoce a zeleniny. Jeho nejvyšší utajení, bylo zrušeno rozhodnutím vlády v roce 2011.
(Informace čerpány od správy objektu a z internetu, především z webu časopisu Gymnázia Telč)

Prohlídky tohoto objektu jsou nepravidelné a výhradně na objednání prostřednictvím webového formuláře či telefonicky na infocentru Města Třešť. O termínu konání prohlídek budou návštěvníci informování v novinkách na našem webu, v turistickém informačním centru Města Třešť a v médiích.

Vstupné na prohlídku je stanoveno na 100 Kč
za osobu. Slevy vstupného se neposkytují. Součástí vstupného je Absolvenstká vizitka, kterou obdrží návštěvník zdarma po skončení prohlídky. Součástí prohlídky jsou pouze podzemní prostory spodního a horního podzemního patra. Nadzemní prostory nejsou veřejnosti přístupné.

Bezpečnostní upozornění:
Prohlídka není vhodná pro osoby mladší 12-ti let, osoby se sníženou pohyblivostí nebo pohybovým omezením a pro osoby, které špatně zvládají stísněné či tmavé prostory. Při neopatrné chůzi může během prohlídky dojít k umazání oděvu.


Bojový vstup do objektu s obrannou střílnou Pohled na objekt z východní strany Objekt nouzového východu z podzemí Vstupní plynotěsné dveře do chráněné části krytu Kotelna – měření spotřeby paliva (LTO)
         
Kobka s filtry pro odstranění bojových plynů ze vzduchu Kompresorovna chlazení objektu Diesel generátory Komunikační zařízení pro odmořovací labyrint Dispečink měření CO v objektu a ovládání filtrace a ventilace vzduchu
         
Strojovna vzduchotechniky Elektrorozvodna – ovládání a řízení diesel generátorů Telefonní ústředna Pracoviště spojovatelek telefonní ústředny Šatna pro uskladnění osobních věcí osazenstva krytu
         
Kuchyňka v prvním podzemním patře Rozhlasové studio se zvukotěsnou kabinkou pro hlasatele Místnost radiostanic s nouzovým výlezem Chodba v druhém podzemním podlaží Průhled do sálu bojového velení(C) 2017, Historický radioklub československý, webdesign by Jan Koumar, www.koumar.eu